انواع توزیع های لینوکس

توزیع-های-لینوکس-linux

انواع توزیع های لینوکس

انواع توزیع های لینوکس

ایا تاکنون در مورد توزیع های لینوکس تحقیق کرده اید ؟! شرکت بزرگ ارومیا سرور قصد دارد به صورت مختصر در مورد توزیع های لینوکس شما را در قالب یک مقاله اشنا نماید.

اوبونتو دسکتاپ : Ubuntu Desktop

Ubuntu Desktop محبوب ترین توزیع لینوکس است و احتمالاً ساده ترین کاربرد آن است. اوبونتو دسک تاپ با مجموعه کاملی از نرم افزارهای بهره وری ، مدیر فایل ، نرم افزار سازماندهی عکس و ویرایش ، ابزارهای نرم افزاری ، بازی ها و موارد دیگر ارائه می شود. به روزرسانی های نرم افزار به راحتی با یک آپدیت سازنده بسته برای سیستم و یک بازار برنامه امکان پذیر است که می تواند به روزرسانی های نصب را نیز پشتیبانی کند.

Ubuntu Desktop نسخه رومیزی مصرف کننده اوبونتو است که محصول شرکت Canonical است. اوبونتو برای سرورها ، دستگاه های IoT و انواع نسخه های سفارشی با نام “Ubuntu Flavors” در نسخه هایی ارائه می شود. دو نسخه در دسترس است: یک نسخه پشتیبانی بلند مدت (یا LTS) که حدود 5 سال به روزرسانی های امنیتی و نگهداری را حفظ می کند و یک نسخه به روز که تقریباً در هر شش ماه مورد بازبینی قرار می گیرد. نسخه LTS فعلی 18.04 Bionic Beaver و نسخه به روز آن 19.04 Disco Dingo است

اوبونتو یک سیستم بسیار متنوع است و دارای نسخه هایی برای دستگاه های سرور ، ابر ، اینترنت اشیاء و بسیاری از نسخه های اصلاح شده دیگر است. Learning Ubuntu Desktop یک روش عالی برای آشنایی با Unix / Linux برای مبتدیان است.

اوبونتو مکان بسیار خوبی برای شروع کاربران جدید سیستم های لینوکس است.

Linux Mint : لینوکس مینت

Linux Mint یک میز کار بسیار جلا و مستقر از اوبونتو است. لینوکس مینت قصد دارد تا با استفاده از سیستم عامل به راحتی و با استفاده از برنامه ها و منوها که به خوبی طراحی شده اند ، تجربه کاربر را تا حد امکان روان کند. یکی دیگر از ویژگی هایی که Linux Mint را برای کاربران تازه کار جذاب می کند ، قرار گرفتن آن در رمزگذارهای چندرسانه ای است که اغلب در توزیع های دیگر لینوکس بسته بندی نمی شوند. Linux Mint مشاوره امنیتی ارائه نمی دهد ، چیزی که باید هنگام استفاده از آن در شبکه های دانشگاه از آن آگاه باشید.

 توزیع لینوکس فدورا : Fedora

Fedora ادامه توزیع قدیمی است که با نام “Red Hat Linux” شناخته می شود. این نسخه “سرگرمی” سرور سازمانی Red Hat است و به همین ترتیب بسیاری از ویژگی های آن به سمت کاربران پیشرفته و سازمانی گرا است. بسیاری از ویژگی ها و مزایای فدورا به کاربران دسک تاپ کمک نمی کند زیرا این نوآوری ها برای آنها اعمال نمی شود. استفاده از این نسخه از لینوکس هنوز هم نسبتاً آسان است و برای افرادی که تجربه لینوکس / یونیکس دارند ، بسیار مناسب است.

openSUSE : اوپن سوس

openSUSE همانطور که از نام آن پیداست یک توزیع رایگان لینوکس با منبع آزاد و ساده برای استفاده است. openSUSE بر قابلیت استفاده و در دسترس بودن تأکید دارد. این برنامه همچنین شامل یک ابزار تنظیم و تنظیم پیکربندی اداری به نام YaST است که می تواند برای مدیریت آسان سیستم مورد استفاده قرار گیرد. openSUSE در دو نسخه اصلی موجود است – Leap ، که یک پلت فرم پایدار با چندین سال پشتیبانی فراهم می کند. و Tumbleweed ، که یک محیط آزاد نورد را فراهم می کند. بعضی اوقات این منبع سنگین به حساب می آید که باعث می شود سیستم عامل گاهی احساس کند شود.

دبیان : Debian

Debian به عنوان پایدارترین آشکار لینوکس مورد احترام است. دبیان بر ثبات و امنیت تمرکز دارد ، اما به همین دلیل دارای تاریخ انتشار آهسته پایدار در حدود 1-3 سال است (این بدان معنی است که نسخه پایدار “نهایی” فقط در اغلب موارد منتشر می شود.) کاربران دبیانی که مایل به استفاده از بسته های جدیدتر هستند. از نسخه های تست یا ناپایدار دبیان استفاده کنید که ممکن است از نسخه های پایدار خوب آزمایش شده ،باشد. دبیان روی معماری های پردازنده بیشتری نسبت به نسخه های دیگر لینوکس کار می کند ، بدین معنی که تقریباً هر سخت افزاری می تواند آن را اجرا کند و پایدار باشد. دبیان برای کاربران فنی متوسط ​​مناسب است.

نرم افزارهای Slackware

Slackware قدیمی ترین توزیع لینوکس است که هنوز در حال استفاده است. نرم افزار Slackware بسیار فنی است و انتخاب خوبی برای کاربران جدید یا تازه کار نیست. اگرچه بسیار پایدار است ، Slackware به دانش بالایی در مورد Unix Command Line نیاز دارد زیرا بیشتر مدیریت سیستم از طریق دستورات ترمینال یا ویرایش پرونده های پیکربندی انجام می شود. جمله ای در بین کاربران لینوکس وجود دارد: “Red Hat را یاد بگیرید و Red Hat را می شناسید ، اما اگر Slackware را یاد بگیرید ، لینوکس را می شناسید.”

هشدار دهنده

نرم افزار Slackware بسیار فنی است ، کاربرپسند نیست و برای کاربران جدید یا تازه کار گزینه مناسبی نیست.

سایر توزیع های لینوکس

این مقاله فقط سطح توزیع های موجود در لینوکس را دربرگرفته است. بسیاری از توزیعهای دیگر نیز برای کشف وجود دارد. برخی برای مصرف کنندگان طراحی شده اند ، بعضی دیگر برای دستگاه های خاص ، برخی برای اهداف خاص. از آنجا که لینوکس دارای منبع باز است ، هر کسی می تواند یک توزیع را ایجاد یا اصلاح کند تا یک سیستم عامل متناسب با نیازهای خاص آنها ایجاد کند. می توانید پیوندی به DistroWatch در زیر بیابید ، مخزنی از توزیع های لینوکس که به شما یک مرور کلی و اطلاعات فنی در مورد توزیع های ذکر شده در بالا و سایر مواردی که می خواهید تحقیق کنید ، می دهد.

Rate this post

این اعلان را به اشتراک گذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *