سیستم ابری چیست؟ صفر تا صد سرور های ابری

سیستم ابری چیست؟ صفر تا صد سرور های ابری

سیستم ابری چیست؟

سرورهایی در مراکز داده در سراسر جهان سیستم ابر را تشکیل میدهند. حرکت به فضای این سیستم می تواند در هزینه های شرکت ها صرفه جویی کرده و کارکرد آسان در این فضا را برای کاربران ایجاد کند. در این مقاله که به صورت اختصاصی توسط شرکت ارومیه سرور آماده شده است ، کامل ترین مقاله درباره سرور های ابری را برای شما آماده کرده ایم.

رایانش ابری چیست؟

سیستم ابر یا ابری به سرورهایی که نرم‌ افزارها و پایگاه‌های داده‌ روی آن ها اجرا می‌شوند. اطلاق می‌شود که از طریق اینترنت قابل دسترسی هستند. این سرورهای ابری در مراکز داده در سراسر جهان قرار دارند. با استفاده از رایانش ابری، کاربران و شرکت‌ها دیگر مجبور به مدیریت سرورهای فیزیکی خودشان نیستند و لازم نیست برنامه‌های نرم‌افزاری را روی ماشین‌های خود اجرا کنند.

سیستم ابری امکان دسترسی کاربران به فایل‌ها و برنامه‌های مشابه از هر دستگاهی را فراهم میکند زیرا محاسبات و ذخیره‌سازی به جای اینکه به صورت محلی در دستگاه کاربر انجام شود، روی سرورهای مرکز داده انجام می‌شود. به همین دلیل است که کاربر می تواند پس از خرابی تلفن قدیمی خود با یک گوشی جدید وارد حساب کاربری اینستاگرام خود شود و همچنان اکانت قدیمی خود را با تمام عکس ها، فیلم ها و تاریخچه مکالمه خود در جای خود بیابد. این سیستم همچنین با ارائه دهندگان ایمیل ابری مانند Gmail یا Microsoft Office 365 و با ارائه دهندگان ذخیره سازی ابری مانند Dropbox یا Google Drive به همین ترتیب کار می کند.

برای کسب‌ و کارها، تغییر به رایانش ابری برخی از هزینه‌های IT را حذف می‌کند:

به عنوان مثال، آنها دیگر نیازی به به‌روزرسانی و نگهداری سرورهای خود ندارند، زیرا فروشنده سیستم ابری که استفاده می‌کنند این کار را برای آنها انجام می‌دهد. این امر به‌ ویژه برای کسب‌ و کارهای کوچکی که ممکن است قادر به تهیه زیرساخت‌های داخلی خود نباشند، اما می‌توانند نیازهای زیرساختی خود را با قیمت مقرون به صرفه از طریق سیستم ابری برون‌ سپاری کنند، تأثیر می‌گذارد. سیستم ابری همچنین می‌تواند کار شرکت‌ها را در سطح بین‌المللی آسان‌تر کند، زیرا کارمندان و مشتریان می‌توانند از هر مکانی به فایل‌ها و برنامه‌های مشابه دسترسی داشته باشند.

هاست-دانلودمحاسبات سیستم ابری چگونه کار می کند؟

رایانش ابری به دلیل فناوری به نام مجازی سازی امکان پذیر است. مجازی‌ سازی امکان ایجاد یک کامپیوتر مجازی شبیه‌ سازی‌ شده و دیجیتالی را فراهم می‌کند که گویا یک کامپیوتر فیزیکی با سخت‌ افزار خاص خود است. اصطلاح فنی چنین کامپیوتری ماشین مجازی است. که وقتی به صورت درست پیاده‌سازی شوند، روی یک ماشین میزبان از یکدیگر سندباکس می‌شوند، و بنابراین به هیچ وجه با یکدیگر به تعامل نمیرسند همچنین فایل‌ها و برنامه‌های یک ماشین مجازی برای ماشین‌های مجازی حتی اگر ماشین فیزیکی روشن باشد، دیگر قابل مشاهده نیستند.

ماشین‌های مجازی  از سخت‌ افزاری که میزبان آن‌ ها هستند استفاده موثرتری می‌کنند. با اجرای همزمان بسیاری از ماشین‌های مجازی، یک سرور می‌تواند بسیاری از “سرورهای مجازی” را اجرا کند و یک مرکز داده مانند مجموعه‌ای از مراکز داده می‌شود که می‌تواند به بسیاری از سازمان‌ها خدمات ارائه دهد. بنابراین، ارائه دهندگان سیستم ابری می توانند استفاده از سرورهای خود را در یک زمان یکسان به مشتریان بسیار بیشتری نسبت به سایر زمان ها با هزینه کم ارائه دهند.

حتی اگر سرور های جداگانه دیگر از کار بیفتند. سرورهای ابری به طور کلی باید دائما آنلاین و در دسترس باشند. فروشندگان سیستم ابری معمولاً از خدمات خود در چندین ماشین و در مناطق مختلف نسخه پشتیبان تهیه می کنند.

کاربران معمولا از طریق مرورگر یا یک برنامه به خدمات ابری دسترسی پیدا می‌کنند و از راه اینترنت یعنی از طریق بسیاری از شبکه‌های متصل به هم صرف نظر از اینکه از چه دستگاهی استفاده می‌کنند، به این سیستم متصل می‌شوند

خدمات سیستم ابری چیست؟

خدمات ابری که به طور فعال توسط یک ارائه دهنده سیستم ابر مدیریت میشوند شامل زیرساخت‌ها، برنامه‌های کاربردی، ابزارهای توسعه و ذخیره‌سازی داده‌ها و سایر محصولات است. این خدمات در چندین دسته یا مدل خدمات مختلف طبقه بندی می شوند.

مدل های خدمات اصلی رایانش ابری چیست؟

سرویس (SaaS) نرام افزار جایگزین: برنامه های SaaS روی سرورهای ابری میزبانی می شوند تا کاربران به جای اینکه برنامه ای را روی دستگاه خود نصب کنند، از طریق اینترنت به آنها دسترسی داشته باشند. نمونه هایی از برنامه های SaaS عبارتند از Salesforce، MailChimp و Slack.

Platform-as-a-Service (PaaS): در این مدل، شرکت ها برای برنامه های میزبانی شده هزینه ای پرداخت نمی کنند. در عوض برای خدماتی که برای ساخت برنامه های خود نیاز دارند، هزینه می پردازند. فروشندگان PaaS هر نوع امکانات از جمله ابزارهای توسعه، زیرساخت ها و سیستم عامل ها را که برای ساختن یک اپلیکیشن ضروری است، از طریق اینترنت ارائه می دهند. PaaS را می توان با اجاره تمام ابزار و تجهیزات لازم برای ساخت خانه به جای اجاره خود خانه مقایسه کرد. از نمونه های PaaS می توان به Heroku و Microsoft Azure اشاره کرد.

Infrastructure-as-a-Service (IaaS): در این مدل، یک شرکت سرورها و فضای ذخیره سازی مورد نیاز خود را از یک ارائه دهنده ابری اجاره می کند. سپس از آن زیرساخت ابری برای ساخت برنامه های خود استفاده می کنند. IaaS مانند شرکتی است که زمینی را اجاره می‌کند که در آن می‌توانند هر آنچه را که می‌خواهند بسازند. اما باید تجهیزات و مصالح ساختمانی خود را تهیه کنند. ارائه دهندگان IaaS عبارتند از DigitalOcean، Google Compute Engine و OpenStack.

Function-as-a-Service (FaaS): FaaS که به عنوان محاسبات بدون سرور نیز شناخته می شود، برنامه های ابری را به اجزای کوچکتر تقسیم می کند که فقط در صورت نیاز اجرا می شوند.

برنامه‌های FaaS یا بدون سرور مانند همه مدل‌های رایانش ابری همچنان روی سرورها اجرا می‌شوند، اما آنها را “بدون سرور” می نامند زیرا روی ماشین های اختصاصی اجرا نمی شوند و شرکت های سازنده برنامه ها مجبور به مدیریت هیچ سروری نیستند.عملکردهای بدون سرور افزایش یا تکرار می‌شوند، تا افراد بیشتری بتوانند از برنامه استفاده ‌کنند

زیرساخت ابری چیست؟

زیرساخت ابری به منابع مورد نیاز برای میزبانی و ساخت برنامه های کاربردی در سیستم ابر اشاره دارد. سرویس‌های IaaS و PaaS اغلب در زیرساخت‌های ابری سازمان گنجانده می‌شوند،  SaaS بخشی از زیرساخت ابری و FaaS توانایی ساخت زیرساخت به‌عنوان کد را ارائه می‌دهد.

انواع مختلف استقرار ابر چیست؟

رایج ترین استقرارهای سیستم ابری عبارتند از:

سیستم ابر خصوصی: این سیستم خصوصی یک سرور، مرکز داده یا شبکه توزیع شده است که به طور کامل به یک سازمان اختصاص داده شده است.

سیستم ابر عمومی: یک سیستم ابر عمومی سرویسی است که توسط یک فروشنده خارجی اجرا می شود که ممکن است شامل سرورهایی در یک یا چند مرکز داده باشد. برخلاف سیستم ابر خصوصی، سیستم های عمومی ابر توسط چندین سازمان به اشتراک گذاشته می شوند. با استفاده از ماشین‌های مجازی، سرورهای فردی ممکن است توسط شرکت‌های مختلف به اشتراک گذاشته شوند، وضعیتی که به آن “چند اجاره” گفته می‌شود، زیرا چندین مستاجر فضای سرور را در همان سرور اجاره می‌کنند.

سیستم ابر ترکیبی: استقرار ابرهای ترکیبی، ابرهای عمومی و خصوصی را با هم ترکیب می‌کند و حتی ممکن است شامل سرورهای قدیمی موجود در محل نیز باشد. یک سازمان ممکن است از سیستم ابر خصوصی خود برای برخی خدمات و از سیستم عمومی خود برای برخی موارد دیگر استفاده کند، یا حتی امکان دارد از سیستم عمومی به عنوان پشتیبان برای سیستم خصوصی خود استفاده کند.

سیستم چند ابری: این سیستم نوعی استقرار ابری ، شامل استفاده از چندین ابر عمومی است. به عبارت دیگر، یک سازمان با استقرار چند ابری ، سرورها و خدمات مجازی را از چندین فروشنده خارجی اجاره می‌کند استقرار چند ابری می تواند ابر ترکیبی و یا بالعکس آن نیز باشد.

چگونه سیستم ابر با مدل سنتی مشتری سرور اینترنت متفاوت است؟

اینترنت همیشه از سرورها، کلاینت ها و زیرساختی که آنها را به هم وصل می کند تشکیل شده است. مشتریان از سرورها درخواست می کنند و سرورها پاسخ هایی را ارسال می کنند. رایانش ابری با این مدل متفاوت است زیرا سرورهای ابری فقط به درخواست‌ها پاسخ نمی‌دهند آنها برنامه‌ها را اجرا می‌کنند و داده‌ها را از طرف مشتری ذخیره می‌کنند.

آیا کانتینرها IaaS، PaaS، SaaS یا FaaS هستند؟

کانتینرها مانند ماشین های مجازی، یک فناوری مجازی سازی ابری هستند. آنها بخشی از مدل ابری PaaS (پلتفرم به عنوان سرویس) هستند. مجازی‌سازی برای کانتینرها یک لایه انتزاعی یعنی بالا تر از جایی که برای ماشین‌های مجازی اتفاق می‌افتد، در سطح سیستم‌ عامل به جای هسته (هسته، پایه و اساس سیستم عامل است و با سخت‌افزار کامپیوتر تعامل دارد) اتفاق می‌افتد. هر ماشین مجازی هسته سیستم عامل خود را دارد، اما کانتینرهای روی یک ماشین ، هسته یکسانی دارند.

Rate this post

این اعلان را به اشتراک گذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.